Ferie, ferie i po feriach…

wpis w: Bez kategorii | 0

We wszystkich województwach skończyły się ferie zimowe, a więc przypomnę o czymś takim jak PLAN LEKCJI. Dzisiaj rzecz pewnie wyparta i lekko zapomniana, kto by się bawił w ręczne uzupełnianie rubryczek. Niemniej kiedyś nad każdym biurkiem taki plan wisiał. Tadeusz Baranowski również rysował plany lekcji, można powiedzieć „reklamowe” dla Unitry, Centrali Surowców Wtórnych, Społem, wydawane przez MAW, niektóre z logiem Świata Młodych.

W roku 1976 ukazały się dwa plany, jeden dla Centrali Surowców Wtórnych w Łodzi, rozkładany 4-stronnicowy, na pierwszej stronie posiadał krótki komiks, a namwiał do zbierania surowców wtórnych. Drugi z 1976 roku to plan wydany przez Młodziezową Agencję Wydawniczą plus reklama sześciu produktów firmy UNITRA, tutaj pojawia się napis „Świat Młodych”.

W roku 1977 ukazał się jeden plan (MAW) dla Centrali Państwowego Handlu Wewnętrznego i oprócz Świata Młodych reklamował również sześć produktów firmy UNITRA. Na pierwszej stronie Świata Młodych ukazała się nawet jego reklama (20.09.1977).

Rok 1978 to jeden plan (MAW), ale składany na 3 części, tym razem padło na reklamę Społem, a ścislej biorąc Spółdzielnie Uczniowskie. Ach, te inicjatywy…

Po bardzo długiej przerwie, dopiero w roku 1987 ukazał się dwustronny plan lekcji. Ten z profesorem i Entomolgią, najbardziej znany większości fanów twórczości Tadeusza, gdyż wznowiony przez Ongrys i dodawany, wydać się może losowo, do różnych wydawnictw.

Reklama planu lekcji z 1977 roku na łamach Świata Młodych

Zwróćcie uwagę, że wszystkie plany obejmowały również SOBOTĘ, a zajęcia dodatkowe, nawet niedzielę! 🙂

Fizycznie posiadam cztery z pięciu planów, ale być może było ich więcej, jeśli ktoś coś wie dajcie znać.

Dodaj komentarz