Druga część przygód Fruwaczków zanim ukazała się drukiem w postaci książeczki ukazywała się we fragmentach w magazynie „Fantazja”, w numerze 1/1991 (5 plansz), 2/1991 (4 plansze), posiadam cztery numery pisma i kontynuacji przynajmniej w dwóch kolejnych nie było. W roku 1992 ukazuje się album nakładem wydawnictwa ROK. Na tylnej okładce widnieje dosyć zabawny opis, więc pozwolę go sobie powielić.

„Tym razem Autor wrysował swoich bohaterów w niezłe tarapaty. Nie zastanawiając się nad możliwymi konsekwencjami, dopuścił na początku tej historyjki do napaści Czarnego Ptaszyla na osadę Fruwaczków. Żeby to odkręcić, zużył siedem pędzli, dwanaście ołówków, trzy butelki czarnego tuszu, czternaście butelek tuszu kolorowego, dwadzieścia pięć arkuszy papieru najwyższej jakości, pięć gumek marki Steadtler oraz 25 złotych i 30 groszy. Co z tego wynikło, zobaczcie sami…”

W roku 2017 album wznawia wydawnictwo Ongrys, w kilku wersjach. Oprócz tej w płóciennej okładce wychodzi wydanie zwykłe, w twardej oprawie oraz takie samo, na pierwszy rzut oka, z małym dopiskiem „edycja kolekcjonerska”. Tych drugich było 300 sztuk, każde posiadało podpis autora, a pierwsze 30 sztuk dodatkowo rysunek ołówkiem z bohaterami komiksu. Jest też o 16 stron grubsze.

Jak już wspomniałem przy opisie komiksu „jak ciotka Fru-Bęc…” opowieść ta weszła w skład limitowanego albumu w płóciennej okładce. Opis ten powtórzę. Wydana w limitowanym do 550 sztuk nakładzie posiadała płócienną, zdobioną okładkę. Podobnie, jak „Antresolka…” i „Skąd się bierze woda sodowa…” wersja kolekcjonerska posiada szereg dodatków.

 • komiks „Jak ciotka Fru-Bęc uratowała świat od zagłady”,
 • komiks „To doprawdy kiepska sprawa, kiedy Bestia się pojawia”,
 • wywiad z autorem dotyczący kulisów powstania tych komiksów,
 • reprodukcję okładki czasopisma „Ja, Ty, My” na której pojawiły się fruwaczki,
 • reprodukcję zapowiedzi komiksu,
 • szkice postaci,
 • płócienną oprawę.

Ponadto do albumu dołączona była plansza lub część planszy komiksu z wydrukowanym konturem, ręcznie pomalowana przez Aleksandrę Spanowicz, oryginalna, odręczna ilustracja książkowa z archiwum Tadeusza Baranowskiego (rysuneczki dla WSiP) oraz zestaw sześciu pocztówek z kadrami z komiksu. Cena komiksu uzależniona była od wielkości dodawanej planszy, ten z małą kolorową planszą kosztował 190zł, ten z największą 530zł.

 1.  „Fantazja” – 1/1991 (5 plansz), 2/1991 (4 plansze)
 2. wyd.I – Rok 1992
 3. wyd. II (kolekcjonerskie) – numerowane, plus 16 stron, pierwsze 300 sztuk z autografem – Ongrys 2017
 4. wyd. II – Ongrys 2017
 5. wyd. III – Ongrys 2018
 6. wyd. IV – Ongrys 2019
 7. wyd. kolekcjonerskie w płóciennej, twardej okładce (razem z albumem „Jak ciotka Fru-Bęc uratowała świat od zagłady”) – Ongrys 2017