Dla mnie absolutny numer jeden! Nie tylko ze względu na tematykę, jak ostrzega Praktyczny Pan z okładki komiksu „Tylko dla dorosłych!”. Ilość gagów i dwuznacznych tekstów na każdą planszę to jakiś kosmos, spokojnie można obdzielić kilka komiksów. Magazyn RAZEM (było takie coś z nagą panią na ostatniej stronie), jako pierwszy w latach 1976-1977 publikował ten komiks w odcinkach. Pierwszy odcinek nosił tytuł „Razem z praktycznym panem”, ale już od drugiego odcinka do końca, czyli numeru 24 był to „Kącik porad praktycznych”. Wiecie, że w magazynie RAZEM był też kącik Praktycznej Pani, do którego Tadeusz Baranowski narysował planszę konkursową? Niestety był to kącik przeznaczony dla grzecznych pań ?

Na ponad dwie dekady słuch o Praktycznym Panu zaginął, aby w 2001 roku w magazynie „Świat komiksu” ukazało się kilka plansz, ale uwaga narysowanych przez autora na nowo! Stare rysunki posłużyły za inspirację do nowych wersji, ale powstało też wiele wcześniej nie wydanych historyjek, jedną z nich opublikował magazyn „Świat Komiksu” w roku 2004. Sam autor czasami na prywatnym profilu FB uraczy nas jakimś smaczkiem i wrzuci którąś z nieopublikowanych prac. Natomiast w czasopiśmie AQQ nr 2(27)/2002 można znaleźć plakat w formacie A3, jest to jedna plansza w kolorze z nowej wersji komiksu.

Egmont po raz pierwszy w roku 2004 wydaje całkowicie nowe, przerysowane przygody pt. „Porady Praktycznego Pana”. 46 plansz, które nie straciły nic ze swojego pierwotnego uroku. Tadeusz Baranowki w najwyższej formie!

Jak dotąd było to pierwsze i ostatnie wydanie. Wiadomo, że wydawnictwo Ongrys deklarowało w roku 2017 wydanie ściśle limitowanej edycji, ale od lat nic w tym temacie nie drgnęło. Miało być to wydanie w ilości 350 egzemplarzy, przynajmniej tyle karteczek z rysunkami wykonał autor. Może wyda to ktoś inny, bo wydanie to mogłoby zawierać też plansze dotąd nie publikowane, jak i starą wersję komiksu z magazynu RAZEM. To by było wydarzenie!

W roku 2019 osobiście pokusiłem się o wyczyszczenie plansz opublikowanych w magazynie RAZEM, wydrukowałem w profesjonalnej drukarni w nakładzie 6 sztuk i połowę tego nakładu wysłałem do autora. Fanowska edycja „na półkę”, ale warta odnotowania, gdyż sam Mistrz opisał to wydarzenie na swoim FB. Czuję się zaszczycony 🙂

  • „Razem” – 1977-78 (24 plansze, jako „Razem z praktycznym panem”)
  • „Świat komiksu” – 23/2001 (2 plansze), 24/2001 (1 plansza), 25/2001 (1 plansza), 36/2004 (1 plansza)
  • „AQQ” – 2(27)/2002 – 1 plansza w formie plakatu A2
  • wyd.I – Egmont 2004 (46 plansz, narysowane na nowo)