„Skąd się bierze woda sodowa… i nie tylko”, być może najpopularniejszy komiks Tadeusza Baranowskiego. Do akcji wkraczają ponownie Kudłaczek i Bąbelek, tym razem poszukujący źródła wody sodowej. Po raz pierwszy pojawia się też wódz Wielki Niepokój ze swoim dzisiaj już kultowym dowcipem o gąsce Balbince. Pierwotnie komiks ukazywał się na ostatnich stronach „Świata Młodych” w roku 1976 pod szyldem „Opowieści pradziadka Hieronima”. Na całość składały się 32 plansze.

Pierwsze wydanie albumowe to rok 1982 (MAW). Dostajemy nową, odświeżoną i przerysowaną na tą okoliczność wersję komiksu, niektóre plansze znacznie różnią się od tych przedstawionych w „Świecie Młodych”. Druga część książeczki to przygody Profesora Nerwosolka i Entomologi Motylkowskiej, wyprawa z E.U. Geniuszem, którą wiele lat później w albumie „Antresolka Profesorka Nerwosolka” w całości opublikuje wydawnictwo Egmont.

Album pomimo kosmicznego nakładu (100 tys. egzemplarzy) szybko znika ze sklepowych półek i już rok później MAW wydaje wznowienie. Jeśli wierzyć stopce redakcyjnej w nakładzie „zaledwie” 300.000 sztuk. Ostatnie wznowienie sprzed zmiany ustroju pochodzi z roku 1989 (wyd. DSW Omnibus), różni się kosmetycznym szczegółem, a mianowicie na okładce nie ma napisu „Młodzieżowa Agencja Wydawnicza”, dzięki temu też można rozpoznać to wydanie. Była to ostatnia wersja z Profesorem i Entomologią na okładce.

Nowa era, rok 2004, komiks po latach zapomnienia nieśmiało wraca na salony. Wykorzystuje to Egmont i wydaje „Skąd się bierze woda sodowa i nie tylko”, ale na okładce tylko Bąbelek i Kudłaczek, w książeczce też tylko Bąbelek i Kudłaczek. Profesor i Entomologia otrzymali osobny album z własnymi przygodami. Część druga albumu to komiks „W pustyni i w paszczy”. Na uwagę zasługuje fakt, że to pierwsze wydanie „rozszerzone” o „Za-gatki”, plansze z przygodami rysunkowych podróżników drukowane w Świecie Młodych (jako „Przepraszamy, remanent”) i fragmentami w magazynie „Super Boom” (jako „Na tropie”). Zawiłe to, prawda?

W roku 2010 dzięki wydawnictwo Ongrys ukazuje się przepiękne wydanie albumu w twardej, płóciennej okładce. Ściśle limitowane, numerowane do 330 sztuk zawiera liczne dodatki: plakat, książeczkę do kolorowania, reprint kalendarza z 1987 roku. Każdy album dodatkowo posiada oryginalny rysunek wykonany tuszem (13x17cm), oczywiście z autografem autora. Jest to pierwsze i chyba jedyne kompletne wydanie z wszystkimi przygodami Kudłaczka i Bąbelka, oraz oryginalną wersją komiksu ze Świata Młodych.

Autor z kolekcjonerskimi wydaniami albumu

Tadeusz Baranowski przygotował w roku 2011 dla swoich fanów utrlakolekcjonerskie wydanie komiksu „Skąd się bierze woda sodowa”. Tylko 9 sztuk, powiększony format, płócienna okładka z oryginalnym, kolorowym oryginalnym rysunkiem, metalowe rogi, w środku oryginalna plansza… rzecz dzisiaj nieosiągalna.

Kolejne trzy wznowienia Ongrysu w latach 2012-wyd.V, 2015-wyd.VI i 2017 wyd.VII (IV rozszerzone) nie różnią się już niczym od wydania Egmontu z roku 2004, poza tym, że „Za-gatki” mają u Ongrysa nazwę „Przepraszamy, remanent”. Zwróćcie jednak uwagę na dialogi, te w najnowszych wydaniach znacznie różnią się od tych choćby jeszcze z roku 2004. Być może wynika to z potrzeby dostosowania komiksu do współczesnych czasów, bo kto z dzisiejszej młodzieży zrozumie tekst „Pora na Telesfora?”